Joomla 3.1 Template by iPage Coupon
 • Kościół w Książu Śląskim
  Kościół w Książu Śląskim
 • Kościół w Ługach
  Kościół w Ługach
 • Kościół w Zielonej Górze - Sucha
  Kościół w Zielonej Górze - Sucha
 • Kościół w Zielonej Górze - Zatonie
  Kościół w Zielonej Górze - Zatonie

Mały Koncert dla Niepodległej w zatońskim kościele


Kiedy tydzień temu ks. Ireneusz zapraszał wszystkich pod Krzyż do wspólnego śpiewu pieśni patriotycznych nikt z nas nie spodziewał się, że będzie to piękne i wyjątkowe wydarzenie, a właściwie koncert z udziałem profesjonalistów. A pretekstem do tego spotkania była 100-tna rocznica Cudu nad Wisłą - zwycięstwa Polaków na bolszewikami w 1920 roku.

Koncert dla Niepodległej 01

Drugim ważnym powodem była święto Matki Bożej Częstochowskiej, która, jak każdy z nas wie, jednym z powodów nazwania bitwy z 1920 roku właśnie Cudem nad Wisłą. Wieczorem 26 sierpnia zapragnęliśmy pośpiewać ku chwale naszej Ojczyzny i ku chwale Matki Bożej.

Przez te pieśni patriotyczne i pieśni maryjne, przez wspólne ich śpiewanie, chcemy pamiętać o naszej historii, o tym co przeszliśmy jako Polacy, o tym gdzie jesteśmy i kim jesteśmy w wolnym kraju. Zapraszam Państwa na wspólny wieczór pod tytułem Mały Koncert dla Niepodległej. - zapowiadał Pan Sebastian, który wprowadzał nas w klimat tamtych czasów i pieśni.

Koncert dla Niepodległej 02

Rozbrzmiały dźwięki muzyki oraz śpiewu zespołu muzycznego, którego wokalistami byli ks. Zdzisław z Parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonej Górze wraz z panią Łucją i panią Pauliną. A grali dla nas artyści z zespołu muzycznego pan Łukasz, pani Natalia, ks. Szymon, pan Marcin, pan Jacek i pan Maciej.

Koncert dla Niepodległej 09

Wnętrze kościoła zostało na tę okazję specjalnie zaaranżowane i pięknie podświetlone, co podniosło bardzo znacznie widowiskowość tego występu. Jednak nie to grało główną rolę. To piękny, wyraźny i doniosły śpiew artystów wykonujących piosenki był głównym atutem tego koncertu. Trudno było powstrzymać się od nucenia i śpiewu, choć bez mikrofonu.

Koncert dla Niepodległej 13

Na widowni zasiadło około 60 słuchaczy amatorsko dołączając do śpiewany pieśni. Szkoda, że nie było nas więcej. Naprawdę warto było tego wieczoru przyjść tutaj.

Koncert dla Niepodległej 20

A śpiewano piosenki z czasów II wojny światowej, jak Czuwaj Wiaro! :)

Czuwaj wiaro i wytężaj słuch,
pręż swój młody duch, pracując za dwóch!
Czuwaj wiaro i wytężaj słuch
pręż swój młody duch, jak stal!
Każdy chłopaczek chce być ranny,
sanitariuszki – morowe panny,
a gdy cię kula trafi jaka,
poprosisz pannę – da ci buziaka – w nos!

Koncert dla Niepodległej 15

Piosenki przeplatane były wprowadzeniem historycznym, różnymi ciekawostkami oraz myślami wielkich Polaków.

Chcielibyśmy przytoczyć dzisiaj słowa św. Jana Pawła II, które wydaje się brzmią dzisiaj bardzo mocno, a których brakuje każdemu z nas. Mówił on tak: Cały lud Polski musi żyć we wzajemnym zaufaniu, a to zaufanie opiera się na prawdzie. Wszystkie wymiary społecznego bytu, wymiar polityczny, wymiar ekonomiczny, wymiar kulturalny i każdy inny opiera się ostatecznie na tym samym wymiarze - wymiarze etycznym - prawdy, zaufania i wspólnoty. - mówił pan Sebastian.

Koncert dla Niepodległej 18

Była też pieśń wojskowa i patriotyczna powstała około 1918 roku:

Rozkwitały pąki białych róż,
Wróć, Jasieńku, z tej wojenki już,
Wróć, ucałuj, jak za dawnych lat,
Dam ci za to róży najpiękniejszy kwiat.

Koncert dla Niepodległej 08

Na zakończenie ks. Zdzisław recytował utwór Marka Grechuty "Wolność".

Gdy widzisz ptaka w locie jak wolny jest
Jak płynie sobie, aż po nieba kres
Wiedz - niebo bywa pełne wichrów i burz
A z lotu ptaka już nie widać róż

Bo wolność - to nie cel lecz szansa by
Spełnić najpiękniejsze sny, marzenia
Wolność - to ta najjaśniejsza z gwiazd
Promyk słońca w gęsty las, nadzieja

Wolność to skrzypce z których dźwięków cud
Potrafi wyczarować mistrza trud
Lecz kiedy zagra na nich słaby gracz
To słychać będzie tylko pisk, zgrzyt, płacz

Bo wolność - to wśród mądrych ludzi żyć
Widzieć dobroć w oczach ich i szczęście
Wolność - to wśród życia gór i chmur
Poprzez każdy bór i mur znać przejście

Wolność lśni wśród gałęzi wielkich drzew
Które pną się w słońce każda w swoją stronę
Wolność brzmi jak radosny ludzi śmiech
Którzy wolność swą zdobyli na obronę -

Zwycięstwa, mądrości, prawdy i miłości
Spokoju, szczęścia, zdrowia i godności
Wolność to diament do oszlifowania
A zabłyśnie blaskiem nie do opisania

Utwór w połączeniu z hymnem Nie rzucim ziemi stąd nasz ród... był pięknym zakończeniem tego koncertu.

Koncert dla Niepodległej 25

Zakończyliśmy koncert Apelem Jasnogórskim skierowanym do Matki Bożej Częstochowskiej patronki tej świątyni i zapowiedzią kolejnych tego typu koncertów w przyszłości.

Koncert dla Niepodległej 27

Pięknie dziękujemy ks. Zdzisławowi, Łucji i Paulinie oraz zespołowi muzycznemu w składzie Łukasz, Natalia, ks. Szymon, Marcin, Jacek i Maciej. Było to wyjątkowe przedstawienie, którego dawno w Zatoniu nie byliśmy świadkami. Zapraszamy do nas częściej i wierzymy, że wspólny nasz patron - nasza Matka Boża Częstochowska - będzie patronowała nie tylko naszym kościołom, parafiom, wiernym, ale będzie też przyczyną do wspólnego organizowania podobnych wydarzeń w przyszłości.

Wszystkim dziękujemy za udział w tym koncercie.

Koncert dla Niepodległej 28