Joomla 3.1 Template by iPage Coupon
 • Kościół w Książu Śląskim
  Kościół w Książu Śląskim
 • Kościół w Ługach
  Kościół w Ługach
 • Kościół w Zielonej Górze - Sucha
  Kościół w Zielonej Górze - Sucha
 • Kościół w Zielonej Górze - Zatonie
  Kościół w Zielonej Górze - Zatonie

X Jubileuszowy Jesienny Koncert Kameralny w Zatoniu


Tak, to prawda. To już 10 lat, kiedy w zatońskim kościele u progu jesieni robrzmiewa muzyka dawna. Wszystko zaczęło się w 2011 roku, kiedy z inicjatywy pani Doroty Politowskiej i pani Marii Idzikowskiej powstał pomysł organizacji koncertów kameralnych. I wtedy też wyznaczono sobie zacny cel - odrestaurowanie i przywrócenie do dawnej świetności wyjątkowego instrumentu muzycznego w tym kościele - jedynych dwumanułowych organów mistrz S.G.Meinerta z 1799 roku.

 Koncert 2020 01

Wtedy wydawało się wszystkim nierealne. Ale dzięki uporczywości naszego poprzedniego proboszcza śp. ks. Marcina Fligiera, obecnego proboszcza ks. Ireneusza Masteja, a przede wszystkim dzięki wielkiemu zaangażowaniu w realizację tego pomysłu pana Mariusza Zalewskiego, obecnego Dyrektora Departamentu Dzielnicy Nowe Miasto w Zielonej Górze i wielu innych osób powolutku zmierzamy do celu.

 Koncert 2020 02

W niedzielę po raz 10-ty spotkaliśmy się na koncercie kameralnym. W słowach powitania Pani Dorota przypomniała wszystkim historię tych koncertów, goszczących tutaj w Zatoniu wykonawców oraz prezentowaną muzykę. Wielkie podziękowania kierowała do zgromadzonej publiczności.

To dla Państwa organizujemy te koncerty i tylko dzięki temu, że chcecie Państwo przychodzić tu, wsłuchując się w piękno dawnej muzyki i przy okazji zobaczyć jak zmienia się Zatonie, jesteśmy skłonni organizować je dalej. - mówiła p. Dorota Politowska ze Stowarzyszenia Nasze Zatonie.

Dla mnie to ewenement w skali regionalnej. Niewiele koncertów na naszym terenie może poszczycić się dziesięcioletnią tradycją ich organizacji. - potwierdzał jej kierownik arystyczny koncertu prof. Jerzy Markiewicz, odpowiadający za muzyczną część tych koncertów.

Koncert 2020 03

To Panie Profesorze również i Pana zasługa. W doborze tematyki koncertów, w doborze repertuaru, a przede wszystkim w zaproszeniu do naszego skromnego skądinąd Zatonia wielkiej sławy wykonawców. A program tegorocznego koncertu był nie mniej bogaty jak poprzednie.

Koncert 2020 04

Na zatońskiej scenie kameralnej zaprezentowali się i znani z poprzednich lat artyści, jak również debiutujący artyści, krórzy w ocenie prof. Markiewicza rokują bardzo duże nadzieje muzyczne.

Koncert 2020 10 Koncert 2020 08 Koncert 2020 09

A zagrali dla nas Katarzyna Górska (skrzypce), Bartosz Bryła (skrzypce), Maria Banaszkiewicz-Bryła (klawesyn), Dimitr Olszewski (altówka), Tomasz Lisiecki (wiolonczela).

Koncert 2020 07

Muzyce towarzyszył piękny barokowy śpiew Joanny Klisowskiej (sopran), która specjalizuje się w wykonywaniu utworów G.F.Haendla i J.S.Bacha. A właśnie utwory tych kompozytorów były głównie grane podczas tegorocznego koncertu w Zatoniu.

Koncert 2020 05

Wykonywano m.in. Arię z Oratorium Mesjasz G.F.Haendla, Arię z Opery Rinaldo tegoż samego kompozytora, Sonatę Triową C-dur J.S.Bacha oraz Arię z Opery Alcina G.F.Haendla.

Koncert 2020 06

Koncert 2020 13 Koncert 2020 14

Koncert 2020 11 Koncert 2020 12

Piękno muzyki barokowej brzmiało wewnątrz kościoła, ale również i na zewnątrz, gdzie zbierały się grupki osób zastanawiąjących się nad tym, co jest organizowane w kościele.

Koncert 2020 16

Czas nie wiadomo dlaczego, szybko upłynął, piękną muzyką, wspaniałym wykonywaniem dawnych utworów i ciekawym komentarzem praf. Markiewicza. Owacją na stojąco, wielkimi brawami oraz bukietami kwiatów dziękowano artystom tegorocznego zatońskiego spotkania. Nie zabrakło utworu na bis.

Koncert 2020 18

Na zakończenie ks. Ireneusz Mastej Probosz Parafii Ługi dziekował wszyskim za przybycie i przede wszystkim dokładanie swojej cegiełki w odrestaurowywanie zatońskiego instrumentu.

Koncert 2020 15

Tak, jak piękno naturalnego śpiewu pani Joanny Klisowskiej zabrzmiało w tym miejscu, niezakłócone żadną "elektroniką", tak i my powolutku małymi kroczkami dążymy do odrestaurowania zatońskich organów i usłyszenia piękna muzyki barokowej w jej oryginalnym brzmieniu. Dziękujemy Wam wszyskim za Waszą obecność, za Wasze wsparcie tej inicjatywy i za wskazywanie nam właściwej drogi do realizacji celu. Mamy nadzieję, że na 800-lecie miasta Zielona Góra ten instrument zagra dla Was muzykę baroku taką, jaką grał przed ponad dwustu laty. - mówił dziękując wszystkim za udział w koncercie ks. Ireneusz.

Ostatnim punktem wieczoru była prelekcja organomistrza Adama Olejnika nt. stanu zaawansowania prac restauratorskich zatońskich organów.

Koncert 2020 17

Mówił on realizacji kolejnego etapu prac związanych głównie z przygotowaniem, wykonaniem i zainstalowaniem trzech miechów służących do zasilania powietrzem instrumentu muzycznego. Przed nami jednak dużo większe wyzwanie - dokończenie renowacji całego instrumentu.

Dziękujemy artystom za piękny występ, a organizatorom za przygotowanienie tej wyjątkowej imprezy kulturalnej w Zatoniu. Dziękujemy serdecznie wszystkim za udział w tegorocznym koncercie i wspieranie nas w trudnym dążeniu do przywrócenia dawnej świetności naszemu instrumentowi. Dzięki Wam wiemy, że warto to realizować.