Joomla 3.1 Template by iPage Coupon
  • Kościół w Książu Śląskim
    Kościół w Książu Śląskim
  • Kościół w Ługach
    Kościół w Ługach
  • Kościół w Zielonej Górze - Zatonie
    Kościół w Zielonej Górze - Zatonie

Ekstremalna Droga Krzyżowa w Parafii Ługi


W piątek 8 kwietnia wyruszyliśmy Ekstremalną Drogą Krzyżową. Parafia Ługi po raz trzeci była organizatorem trasy zwanej Trasą księżnej Doroty. Licząca ponad 44 km droga wiodła poprzez miejscowości nasze parafii i nie tylko. 14 stacji Drogi Krzyżowej rozmieszczono w charakterystycznych punktach naszej okolicy. Trasa prowadziła z Zatonia, poprzez Suchą, Ługi, Otyń, Konradowo, Stary Staw, Lelechów, Czasław, Książ Śląski, Barcikowice Małe i Duże, a kończyła się ponownie w Zatoniu. Pomysłodawcą i zarazem koordynatorem tego bardzo trudnego wyzwania jest Tomasz Sucholas.

trasa

Tegoroczna edycja Ektremalnych Dróg Krzyżowych odbywała się pod hasłem Droga Pojednania. Życie to sztuka budowania relacji. Można powiedzieć, że Jezus najpierw w tej sztuce się rozwijał, dorastając, doświadczając coraz to nowych sytuacji. Potem zaś uczył sztuki budowania relacji. Relacjami rządzą interpretacje, emocje, przeżywanie, dlatego dystans do własnych emocji pomaga w budowaniu relacji. Wewnętrzny chaos sprzyja zaś konfliktom, nieporozumieniom i podziałom.Pojednanie to część sztuki budowania relacji. Tego trzeba się uczyć. Trzeba się w tym szkolić. Pojednanie to przede wszystkim praca na sobą, a dopiero w drugiej kolejności nad samą relacją.

droga pojednania

Z zaproszenia Parafii Ługi na Ekstremalną Drogę Krzyżową skorzystało ponad 50 osób, które modliło się na uroczystej Mszy Świętej w kościele Matki Bożej częstochowskiej w Zatoniu. Po Eucharystii wyruszyli na trasę. W ciszy, ciemności, chłodzie i samotności rozważali poszczególne stacje Drogi Krzyżowej idąc polami, lasami, ścieżkami, pośród bagien... i śpiących miejscowości.

EDK2022 2 EDK2022 3

Rano na wszystkich czekał posiłek przygotowany i serwowany przy kościele w Zatoniu. Do końca dotarło bardzo dużo uczestników EDK. Wielu dzieliło się swoimi relacjami.

Myślisz, że miałeś dzisiaj ciężką nockę...  Idziesz, idziesz, a z każdym kilometrem zaczynasz na nowo rozumieć, że to nie jest spacerek. Nogi przypominają Ci co chwilę czym jest w życiu pokora.Ból to najmniejsze wówczas twoje zmartwienie. Nie wszystko idzie z planem jak sobie ułożyłeś w głowie przed, ale na końcu dróg zrozumiesz. Właśnie tak miało tej nocy po prostu być. Taką ktoś miał dla Was lekcje pokory i miłości... - napisał Marcin, nasz parafianin biorący udział w EDK.

EDK2022 1

Wszyscy biorący udział podkreślali ogromne zmęczenie, ale zarazem i radość z ukończenia wielkiego wyzwania stawianemu samemu sobie.

Serdecznie dziękujemy za przygotowanie tego wydarzenia, ks. Andrzejowi i Tomkowi Sucholasowi, a wszystkim dziękujemy za udział w tej wyjątkowej Drodze Krzyżowej.